Minu ema on 91 aastane. Kõbus, saab ise endaga hakkama, aktiivselt osaleb Kuressaare kogukonna kultuurielus. Huvi kodust väljaspool toimuva vastu on see, mis on tema vitaalsuse allikaks. Ja viimastel aastatel on selles suurt rolli mänginud Itaaliast pärit kammermeister Edoardo Narbona ja tema abikaasa Annika Aruväli.  Hästi sümpaatsed ja väga positiivse energiaga inimesed. Ühe inimese tulek või minek võib väikese kogukonna elu totaalselt muuta. Otsesõnu anda elujõudu, anda olemisele mõtte.

Edoardo ja Annika mõlemad on Saaremaale sisserännanud. Nad on ambitsioonikad ja suure visiooniga inimesed. Saaremaale sattusid nad Itaaliast, otsides mõlemale erialast rakendust muusikutena. Teha tööd, milles on nad virtuoosid ja mida nad armastavad.  Jõudes kohale, mõistsid nad peagi, et töö muusikakoolis ei võimalda neil kogu oma potentsiaali rakendada. Ja nii nad hakkasid ise oma ja laste tulevikku teadlikult ning missiooni tundega kujundama. Töötades muusikakoolis näevad nad andkaid lapsi, kes saavutades muusikuna professionaalse taseme, ei leia enam kodusaarel erialast rakendust. See otseselt mõjutab ka laste motivatsiooni ja pühendumust tegelda alaga, milles taseme saavutamiseks on vaja distsiplineeritud ja süsteemselt investeerida aega ning energiat. Nii on nad käivitanud  esmapilgul hullumeelseid projekte, loomaks endale ja teistele muusika nautlejatele positiivseid emotsioone. Eduardol on kogemus, et kui ambitsioonikas idee on väljakäidud, siis peagi ühinevad temaga inimesed, kes on sama hullumeelsed kui tema. Nii on sündinud  Läänesaarte Kammerorkester, kus löövad aktiivselt kaasa Eesti saartel pärit muusikud ja esituse tasemelt ei jää see koosseis alla teistele professionaalsetele kollektiividele.  Kõige tänuväärsem selle projekti juures on see, et nii saavad positiivse esinemiskogemusi ja võimalusi  muusikakoolides töötavad õpetajad. Läänesaarte kammerorkestril  on otsene mõju saarte väikelinnades toimivate muusikakoolide kvaliteedile. Neisse asuvad tööle hea tasemega inimesed ja neil on motivatsioon pidevalt enda professionaalseid oskusi parendada.

Täiesti nullist on nad ülesse ehitanud kohaliku ooperimaja, milles on produtseeritud  kaks ooperit, kuhu on kaasatud saartelt pärit parimad ooperitähed sh.,  New Yorgi Metropolitan Oper’s töötav Ain Anger. Pimedatesse, sombustesse ning tuulistesse õhtutesse tõid elurõõmu ning päikest Eduardo orelikontserdid Laurentiuse kirikus. Emal oli põhjus regulaarselt oma kolmanda korruse korterist välja tulla ning siis teha uuesti tohutu füüsiline pingutus kolmandale korrusele koju jõudmiseks.

Sel suvel sai Eduardo pakkumise MUBA-st, millest oli raske loobuda. Kuressaare muusikaelu on jäänud sellest  sügisest kordades vaiksemaks. Ja ema on hakanud ütlema, et ta on väsinud talvest ja kaunist valget lund võiks vähem olla. Ei jõua ära oodata, millal Eduardo tuleb ja teeb kasvõi lahkumiskontserti.

Minu jaoks Eduardo kammermeistrina, kirgastub kui ood ettevõtjale, kel on visioon ja kes läbi selle elluviimisel annab teistele inimestele võimaluse areneda spetsialisti ning inimesena. Enamasti ettevõtjas sellist rolli ei nähta, tihti peale ettevõtja ise ei tunneta enda tegeliku missiooni. Ja nii me  ei oska ettevõtjaid ja juhte selle tänuväärse töö eest tänada.

Maailma ajaloost näeme kui oluliseks peeti hea kammermeistri olemasolu  õukonnas. Tegemist ei olnud mitte ainult edevusega, vaid vahendiga, kuidas süsteemselt ja regulaarselt ühiskonna valgustatumate liikmete vahel luua kogukonda arendav  kommunikatsioon. Suhted, läbi mille erinevate inimeste kokkusaamisel tekkisid uued ideed ning samas ka tugisüsteem, mis oma tähelepanuga andis motivatsiooni plaanitu elluviia.  Läbi rituaalide moodustub üksikisikutest pühendunud meeskond.

Nädala soovitused:

  • The Living Company by Arie de Geus – eelmisel sajandil ilmunud  artikkel,  mis on kokkuvõte Shell’i poolt läbiviidud uuringust, mille eesmärgiks oli mõista, mis tagab ettevõtete elujõulisuse läbi aasta sadade. Uurides pikaajalooga ettevõtteid, avaldus selgelt nende juhtimises kindel muster.
  • Järvid: Täiuslik kolmkõla – väga sisukas sissevaade ühe eesti tuntuima muusikute pere tegemistesse. Vestlustes koorub mitmeid olulisi aspekte, kuidas edukalt juhtida talente üle erinevate kultuuride ning mis on dirigendi/juhi roll selles protsessis. Kui oluline on kokkumäng ja kui oluline on see, et iga kaasalööja on pühendunud ning ennem orkestriproovi ennast selleks ette valmistab.
  • Veebinaride sari Kuidas luua Unistuste Meeskond on järelvaadatav Empowermendi kodulehelt. Ettevõtjad räägivad neis oma kogemuslood, kuidas tippspordis edukalt tõendanud metoodikat rakendades on võimalik saavutada tulemused, mis asjaosalisi ennastki positiivselt üllatavad. Unistuste meeskonna loomisel on kolm sammu:
    • meeskonna joondatusRasmus Kurm Framm’st, räägib kuidas meeskond panna ühise eesmärgi nimel pingutama;
    • meeskonna pühendumusAlili Nurmeots, räägib kuidas võimustada üksikisiku energia meeskonna  suurepärasel tulemuseks
    • meeskonna treenimineMagno Kure Smarteconist, räägib kuidas sihipäraselt ning süsteemselt meeskonda treenides on võimalik paari nädalaga meeskonnale anda uus hingamine